Ekonomi

Borsa günü yükselişle tamamladı.

Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi yüzde 5,16 artışla günü 4.997,63 puandan tamamladı.

BIST 100 endeksi bir önceki kapanışa göre 245,39 puan artarken, toplam işlem hacmi 97,7 milyar TL olarak gerçekleşti.

Bankacılık endeksi yüzde 8,57, holding endeksi yüzde 6,04 arttı. Orta segment endekslerinde en çok kazanan bankacılık olurken, madencilik yüzde 0,76 ile tek kaybeden oldu.

Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre Ocak ayında enflasyon yıllık bazda yüzde 57,68 olurken, bu rakam son 11 ayın en düşük seviyesi olarak kayıtlara geçti.

Analistler, açıklanan enflasyon verilerinin ardından Borsa İstanbul’da olumlu bir seyir gözlemlendiğini belirterek, ülkede bilanço dönemi nedeniyle hisse senedi ve sektör bazlı oynaklığın devam edebileceğini söyledi.

Ocak ayında ABD’de tarım dışı istihdam beklentilerin aksine 517 bin kişi artarken, işsizlik oranı yüzde 3,4 ile 50 yılın en düşük seviyesine geriledi.

Analistler, geçtiğimiz ay ekonominin hızlı bir şekilde istihdam sağladığına dair verilerin, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) enflasyonla mücadelesinde faiz oranlarını daha uzun süre yüksek tutabileceği endişelerini artırdığını söyledi.

Önümüzdeki hafta yurt içinde reel efektif döviz kuru, sanayi üretimi, yurt dışında İngiltere’de büyüme, Almanya’da sanayi üretimi, Euro bölgesinde perakende satışlar, Çin’de enflasyon, ABD’de Michigan Üniversitesi tüketici inanç endeksi gündemde olacak. veri gündemi Analistler teknik olarak BIST 100 endeksini 4.700 ve 4.650 seviyelerinin takip edeceğini söylerken, 5.100 puan direnç konumunda.

habereyupsultan.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu