Ekonomi

Dolar/TL 19.83 seviyesinde işlem görüyor

Dolar/TL, haftaya bir önceki kapanışın yüzde 0,1 üzerinde başladıktan sonra 19.8280 seviyelerinde işlem görüyor.

Cuma günü 19,78-19,82 bandında hareket eden dolar/TL, günü bir önceki kapanış seviyesinin oldukça üzerinde 19.8120’de kapattı.

Haftaya yüzde 0,1 artışla başlayan Dolar/TL, saat 11.10 itibarıyla 19.8280’den işlem görüyor. Aynı dakikalarda Euro/TL yatay seyirle 21.4220’den, bir önceki kapanışa göre yüzde 0,2 düşüşle 24.6350’den satılıyor.

Dolar endeksi önceki kapanışın hızlı bir şekilde altında 103,2 seviyesinde istikrara kavuşurken, euro/dolar paritesi önceki kapanışa paralel olarak 1,0800’de alıcı buluyor.

Analistler, ABD’de borç limiti krizine ilişkin endişelerin küresel piyasalarda varlık fiyatlarını etkilediğini, ülkenin 1 Haziran prestijiyle borçlarını ödeyememe ihtimalinin piyasalarda fiyatlamayı zorlaştırdığını belirtti. .

Öte yandan ABD Merkez Bankası (Fed) Lideri Jerome Powell, Cuma günü yaptığı açıklamalarda Fed’in faiz artırımlarını durdurabileceğinin sinyallerini verdi.

Powell, sıkılaştırmanın bugüne kadarki gecikmeli etkileri ve son dönemde yaşanan bankacılık streslerinden kaynaklanan kredi sıkılaştırmasının boyutu konusunda belirsizlik yaşadıklarına işaret ederek, Banka’nın bundan sonraki kararlarını veriler ve iyileşen görünüme dayandıracağını yineledi.

Analistler, bugün Euro Bölgesi’nde tüketici güven endeksi verileri ile birlikte ABD borç krizi haber akışının takip edileceğini belirterek, teknik olarak dolar endeksinde 102’nin takviye, 104’ün ise direnç konumunda olduğuna dikkat çekti. konum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu