Ekonomi

ECB yüksek enflasyon nedeniyle faiz indirimine gidebilir

BRÜKSEL – Avrupa Merkez Bankası Yönetim Konseyi üyesi Pierre Wunsch, ısrarla yüksek seyreden ücret enflasyonu ve hizmet fiyatlarındaki artışlara rağmen ECB’nin yakında faiz indirimine giderek risk alabileceğini belirtti.

Geçtiğimiz hafta ECB faiz oranlarını rekor seviyede tuttu. Bununla birlikte, ECB Başkanı Christine Lagarde, ücret verilerinin açıklanmasıyla uyumlu olarak Haziran ayında potansiyel bir hamleye işaret ederek politika gevşemesine ilişkin tartışmaları başlattı.

Belçika ulusal bankasının yıllık raporuyla ilgili bir basın toplantısında konuşan Wunsch, ECB’nin harekete geçme zamanının yaklaştığını ifade etti, ancak bu eylem için belirli bir ay vermedi. Enflasyonun yönünün ECB’nin hedeflerine doğru ilerlemesine rağmen, hizmet enflasyonu ve ücret artışının devam eden yüksek seviyeleri nedeniyle faiz oranlarını düşürmeye yönelik herhangi bir hamlenin ihtiyatla yapılacağını kabul etti.

Şubat ayında Euro bölgesi enflasyonu %2,6’ya gerilemiş, ancak çekirdek fiyat artışı yüksek seyretmeye devam etmiştir. Gıda, alkol ve tütün fiyatları bir önceki yıla göre %4,0 oranında artarken, hizmet fiyatları %3,9 oranında yükselmiştir. Wunsch, projeksiyonların bu oranların düştüğünü göstermesine rağmen, ECB’nin faizleri düşürmeden önce ücret artışının %3’e ulaşmasını beklemeyeceğine dikkat çekerek, önleyici bir faiz indiriminin masada olduğunu ima etti.

Ücret maliyetleri, 2023’ün üçüncü çeyreğinde bir önceki yıla göre %5,3’lük bir artışla önemli bir yükseliş göstermiş ve %3’ün üzerinde büyüme kaydedilen art arda dördüncü çeyrek olmuştur. Ücret enflasyonundaki bu eğilim, ECB’nin faiz oranlarını ayarlama konusundaki temkinli yaklaşımında kilit bir faktör olarak görülüyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

semdinli-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu